Suwałki dla niepodległej – obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W 2017 roku Sejm przyjął Ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W związku z tym w całej Polsce odbywa się szereg wydarzeń o charakterze ogólnokrajowym ale też lokalnym.

Miasto Suwałki również przyłączyło się do obchodów tej ważnej rocznicy.

Z tej okazji aż 70 różnych wydarzeń odbędzie się na przestrzeni całego roku w Suwałkach. Całość organizuje społeczny komitet, który składa się z mieszkańców Suwałk.

Miasto Suwałki przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło jeszcze w 2017 roku. Już wtedy zaplanowano wiele wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych. W grudniu 2017 roku Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach wystąpili z zaproszeniem do pracy w komitecie organizacyjnym do około 150 osób. Zaproszenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Szeroki odzew umożliwi realizację wielu przedsięwzięć związanych z obchodami święta.

Zaproszenie do pracy w Komitecie trafiło do osób, które reprezentują praktycznie wszystkie środowiska oraz grupy wiekowe. Swój udział w pracach komitetu potwierdziło ponad 100 osób.

Lista osób tworzących Społeczny Komitet obchodów w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez  Polskę

Komitet  stanowi forum współpracy i dialogu w sprawach dotyczących koordynowania przygotowań i realizacji cyklu wydarzeń patriotycznych, religijnych, edukacyjnych oraz kulturalnych związanych z obchodami w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez  Polskę. W jego pracach mogą brać udział osoby spoza wymienionego grona, a także specjaliści z zakresu podejmowanych działań.

Władze Suwałk we współpracy z Komitetem zaplanowały kalendarz różnych wydarzeń ogólnomiejskich przygotowywanych przez Miasto, suwalskie instytucje kultury, a także organizacje pozarządowe oraz miejskie placówki oświatowe. 

DwuTygodnik Suwalski raz w miesiącu prezentuje wybitne postaci związane z historią Suwałk. W 2018 r. są to suwalczanie związani z wydarzeniami sprzed stu lat, gdy niepodległość odzyskiwała Polska i Suwałki z Suwalszczyzną.

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej prowadzi akcję 100 książek na 100 lat Niepodległości. Co setny wypożyczający (w Bibliotece głównej i w filach) otrzymuje książkę o Suwałkach – patriotyczną lub krajoznawczą. Muzeum Okręgowe w Suwałkach planuje m.in. wystawę plenerową pn. “Niepodległa dzięki nim”. Innym projektem, przygotowanym przez Muzeum Okręgowe, jest inicjatywa ,,Suwalszczyzna. W drodze do Niepodległej”

 

Plan obchodów w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

O wszystkich rocznicowych przedsięwzięciach mieszkańcy mogą dowiedzieć się ze strony internetowej Urzędu Miejskiego, profili społecznościowych, wiadomości SMS Miasta Suwałki i z lokalnych mediów,  np. DwuTygodnika Suwalskiego.

Profil na Facebooku    Profil na Youtube