Dla turysty

„Pogodne Suwałki”

W polodowcowym krajobrazie, wśród jeziorek-oczek, pagórków i lasów leżą Suwałki. O Suwalszczyźnie mówi się, że jest „piękna jak baśń”, a każdy widok to gotowa pocztówka, o Suwałkach, że są biegunem zimna. My nazywamy je „Pogodnymi Suwałkami”, bo zawsze panuje tu pogoda ducha, a surowy klimat sprzyja ludzkiej życzliwości. Doświadczył tego każdy, kto odwiedził nasze strony.

Suwałki położone są w północno-wschodnim krańcu Polski, w pobliżu granicy z Litwą, Białorusią i Rosją. Miasto liczy 69 000 mieszkańców.

Dumą Suwałk jest neoklasycystyczna zabudowa ulicy Kościuszki, dziś z wielką starannością odnawiana. Wzdłuż tej ulicy rozlokowała się większość zabytków: dom Marii Konopnickiej, dom rodziny noblisty Czesława Miłosza, dom znakomitego malarza Alfreda Wierusza Kowalskiego oraz trzy kościoły: katolicki, ewangelicki i dawna cerkiew prawosławna, dziś służąca katolikom. Po obu stronach ulicy Kościuszki, połączone ulicą o najbardziej suwalskiej nazwie – Chłodną, znajdują się odrestaurowane park Konstytucji 3 Maja i plac Marii Konopnickiej. Śladami przeszłości najlepiej prowadzą ,,Suwalskie Ścieżki Kulturowe”. Nie mniej interesujący jest spacer po ciekawych miejscach Suwałk szlakiem turystycznym ,,Krasnoludki są na świecie”, inspirowanym baśnią suwalczanki Marii Konopnickiej pt. ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Na spacer nimi warto przeznaczyć około dwóch, trzech godzin.

W „Pogodnych Suwałkach” przeszłość niezauważalnie przechodzi w teraźniejszość. W ostatnich latach dzięki funduszom europejskim powstało wiele nowoczesnych obiektów, których nie powstydziłyby się metropolie: nowoczesny Suwalski Ośrodek Kultury z salą widowiskową na 700 osób, aquapark, stadion piłkarski z podgrzewaną murawą i Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód, plac Marii Konopnickiej. Z unijnego wsparcia skorzystali też właściciele hoteli, dlatego dzisiaj w Suwałkach nie brakuje miejsc noclegowych. Na turystów czeka też nowoczesny eurocamping położony tuż przy zalewie Arkadia.

Latem najwięcej turystów przyciąga „Suwałki Blues Festival”, organizowany od 2008 roku. To prawdziwa gratka dla miłośników dobrej muzyki. Na dwóch plenerowych scenach w centrum miasta oraz w klubach występują światowe gwiazdy bluesa. Otwierając ubiegłoroczną edycję festiwalu Jan Chojnacki, dziennikarz radiowej „Trójki”, mianował nasze miasto europejską stolicą bluesa. Jego opinię podzielają fani, którzy podkreślają nie tylko wysoki poziom merytoryczny festiwalu, ale także perfekcyjną organizację. Wśród gwiazd, które wystąpiły podczas festiwalu znaleźli się m.in.: Ginger Baker Jazz Confusion, The Chris Duarte Group, Nikki Hill, Earl Thomas & The Royal Guard, Jeremy Spencer, Dżem, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Joe Bonamasssa, Ten Years After, Canned Heat, Mick Taylor, Martyna Jakubowicz, The Blues Band, Dana Fuchs Band, Vanilla Fudge… i wielu innych znakomitych artystów.

Atrakcją turystyczną są też wyprawy na Suwalszczyznę. Wokół Suwałk znajdują się cenne tereny i obiekty, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajoznawczym: zespoły poklasztorne, ruiny pałaców i dworków, ozdobne budownictwo drewniane, zabytki sakralne oraz turystyczno – rekreacyjne: jeziora, rzeki, lasy i puszcze: Augustowska, Romincka i Borecka. Bezpośrednie sąsiedztwo z Wigierskim Parkiem Narodowym i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym sprawia, że miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do wszystkich najpiękniejszych zakątków Suwalszczyzny i wschodnich Mazur.

Suwalszczyzna jest atrakcyjna zarówno na krótki wypad weekendowy, jak i dłuższy pobyt. Latem można wypocząć na spływie kajakowym Czarną Hańczą, żeglując po jeziorze Wigry, czy na trasach rowerowych Suwalszczyzny. Koniecznie trzeba też wspiąć się na wieżę widokową pokamedulskiego klasztoru w Wigrach i odwiedzić punkt widokowy w Smolnikach. Urodą tego ostatniego miejsca zachwycił się Andrzej Wajda, urodzony w Suwałkach, który do Smolnik właśnie przeniósł plan filmowy „Pana Tadeusza”.

Grono stałych wielbicieli ma również suwalska kuchnia. Koniecznie trzeba spróbować kartaczy, babki ziemniaczanej i regionalnego ciasta sękacza.

Zapraszamy do wszystkich do „Pogodnych Suwałk”, do naszego centrum świata.