Gala artystów z pasją

Dodano: 19 października 2018

Laureaci konkursu „Z pasją przez życie”, a także zespoły senioralne i „Beciaki” zaprezentowały się podczas trzeciego już w naszym mieście Europejskiego Dnia Seniora, który odbył się w czwartek w Suwalskim Ośrodku Kultury. Nie zabrakło też okazji do podziękowań osobom zaangażowanym w działania na rzecz seniorów oraz do miłych spotkań i rozmów w kuluarach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Twórczych Seniorów Rozłogi, przy wsparciu Suwalskiego Ośrodka Kultury, a patronowali mu Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz i Suwalska Rada Seniorów.

Europejski Dzień Seniora stał się w ciągu dwóch lat największym spotkaniem suwalskich seniorów:

– Dziękuję serdecznie za zaproszenie na Europejski Dzień Seniora, który, co stało się tradycją w naszym mieście, został przygotowany przez samych seniorów – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Jesteście Państwo bardzo liczną i wyjątkową grupą w Suwałkach. Jesteście aktywni, pogodni, pełni energii. Uzdolnieni artystycznie i sportowo, bo dopiero co odbyła się pierwsza Suwalska Olimpiada Seniorów. Za to wszystko, co wnosicie Państwo w rozwój naszego miasta bardzo dziękuję. W Europejskim Dniu Seniora życzę też Państwu przede wszystkim zdrowia i życzliwości wszystkich, których spotykacie na swej drodze.

Z podziękowaniami i życzeniami wystąpili także: Bożena Kamińska poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej.

Suwalska Rada Seniorów z kolei wręczyła pamiątkowe statuetki osobom zaangażowanym w działania na rzecz seniorów: Prezydentowi Miasta Suwałk Czesławowi Renkiewiczowi, przedstawicielom Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki, Domu Pomocy Społecznej Kalina, Suwalskiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, DwuTygodnika Suwalskiego, Radia 5, Nowin Suwalskich, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją Horyzont, Stowarzyszenia Suwalskie Starszaki, Stowarzyszenia Twórczych Seniorów Rozłogi, Klubu Seniora Centrum, Suwalskiego Klubu Seniora przy ul. Chopina 6a oraz Teresie Wysockiej-Kluczny.

Podczas gali na Scenie im. Andrzeja Wajdy zaprezentowali się laureaci konkursu, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Rozłogi. Jurorom przewodniczył Ignacy Ołów, zastępca dyrektora SOK, który podkreślił bardzo wysoki poziom konkursowych prezentacji i dzieł. Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii MUZYKA I TANIEC:
I miejsce: Zespół wokalny „Suwalskiego Klubu Seniora” za utwór „Przyjechało dwóch na białym koniu”
II miejsce: Zespół „Srebrne pierwiosnki” za suitę tańców z pogranicza
III miejsce: Helena Sznejder za utwór „Santa Maria”
Wyróżnienie: Zespół „Złota jesień” za utwór „Padam”
Wyróżnienie: Zespół wokalny „Ocean życia” za utwór „Gdzie moja młodość”

W kategorii SŁOWO SCENICZNE
I miejsce: Alicja Sokolik za monodram „My młodzi”

W kategorii PLASTYKA I RĘKODZIEŁO:
I miejsce: Elżbieta Miłek za ikonę i koronkę renesansową
II miejsce: Marianna Kowalewska za obraz „Pelargonie”, naszyjnik filcowy i bransoletkę z korali
III miejsce: Wiera Pszczółka za obrazy olejne „Nad Zalewem Arkadia” i „Hotel Akvilon”
Wyróżnienie: Teresa Gajek za pracę „Stara spiżarnia” i „Pejzaż suwalski”
Wyróżnienie: Zofia Jakubowska za obraz wykonany krzyżykiem

W kategorii TWÓRCZOŚĆ LITERACKA:
I miejsce: Michał Tylenda za wiersz „Suwalski kartacz”
II miejsce: Regina Skórkiewicz za wiersz „Ucieczka”
III miejsce: Józef Wasilewski za utwór prozatorski „Wyrok”
Wyróżnienie: Czesława Kuźmicka za wiersz „Jesień”
Wyróżnienie: Jerzy Witkowski za wiersz „Tylko raz”
Nagrodę specjalną ufundowaną przez „Nowiny Suwalskie” wręczono Józefowi Wasilewskiemu za utwór „Wyrok”.

Następnie z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił Zespół Beciaki oraz grupa wokalna „Rozłogi”.

W drugiej części gali uhonorowano Medalem Prezydenta Miasta Suwałk Irenę Aleksandrow, wieloletnią solistkę Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, laureatkę Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, obecnie solistkę zespołu “Wspomnień Czar”, działającego przy Stowarzyszeniu Twórczych Seniorów Rozłogi. Laureatka zaprezentowała minirecital ulubionych pieśni.

Na zakończenie przed publicznością wystąpił zespół „Wspomnień Czar”, który otrzymał brawa na stojąco.

Całość prowadzili Starsi Panowie Dwaj, czyli Pan J – Jerzy Sidor oraz Pan B – Bogdan Byczkowski. Widowisko wyreżyserowała Mirosława Krymska.
Okolicznościowy bufet, ufundowany przez sponsorów przygotowali i obsłużyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach.  
Wydarzenie dofinansowało Miasto Suwałki. 

Kategoria: Kulturalne, Organizacje pozarządowe