Niebawem LEDY oświetlą suwalskie ulice

Dodano: 26 października 2018

fot. droneup.pl

Już niedługo w Suwałkach ruszy wymiana oświetlenia ulicznego. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na dostawę opraw. Dzięki temu system oświetlenia ulicznego doczeka się dość istotnej modernizacji bowiem wymienionych zostanie aż 2225 szt. opraw na światło ledowe. Inwestycja łącznie z pracami pochłonie blisko 3 mln zł. 65% tej kwoty Miasto Suwałki pozyskało z Unii Europejskiej.

– Mamy już wybranego wykonawcę, który dostarczy nam oprawy za kwotę 2,2 mln zł – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkW Suwałkach jest około 6200 opraw oświetleniowych. W tym około 1300 jest już w technologii LED. Pozostałe oprawy są to oprawy wysokoprężne ze źródłami sodowym oraz metalohalogenkowymi. Na terenach parkowych w dużej mierze są oprawy ze źródłami świetlówkowymi – wymienia Prezydent Suwałk.

Jeżeli chodzi o wymianę opraw na LED-y Zarząd Dróg i Zieleni, będzie wykonywał prace we własnym zakresie.  

Celem głównym całego projektu jest poprawa stanu środowiska, w tym przede wszystkim poprawa stanu jakości powietrza w naszym mieście. Ponadto modernizacja przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego.  Stare oprawy, niespełniające najnowszych norm, generują zwiększone zapotrzebowanie na energię, przyczyniają się do zwiększenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, podnoszą koszt utrzymania oświetlenia i tworzą niepożądane zjawiska np. “zanieczyszczenie światłem”.

Modernizacja polegająca na wymianie opraw sodowych i rtęciowych na oprawy LED da znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Kategoria: Aktualności, Miejskie