Suwałki dla Niepodległej

Dodano: 26 października 2018

Czesław Renkiewicz Prezydent Miasta Suwałk zaprasza do udziału w obchodach setnej rocznicy Narodowego Święta Niepodległości.

Rok 2018 w całym kraju poświęcony jest obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po ponad stu latach niewoli nasza Ojczyzna rozpoczęła budowanie niezależnego bytu państwowego, zespalając ziemię z trzech zaborów: rosyjskiego, pruskiego i austriackiego, w trudach wojennych i powstańczych ustalając nowe granice państwa.

Miasto Suwałki, wzorem innych miast i gmin, od początku roku realizuje cykl wydarzeń w ramach obchodów tej jednej z najważniejszych w dziejach naszego narodu rocznicy pod wspólnym hasłem „Suwałki dla Niepodległej”. Naszą intencją było zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców, a także podkreślenie radosnego charakteru jubileuszu.

Suwalczanie z ogromnym zapałem włączyli się w ogólnopolskie działania dla Niepodległej, których zwieńczeniem będą miejskie uroczystości w dniu 11 listopada 2018 roku.

Uroczystości rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowaną przez J.E. Ks. Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, w konkatedrze św. Aleksandra.

Tradycyjnie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się przemówienia Prezydenta Miasta Suwałk i zaproszonych Gości, a następnie złożenie kwiatów. W samo południe, włączymy się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”, czyli odśpiewanie hymnu państwowego. Zachęcamy wszystkich do licznego udziału w tym przedsięwzięciu.

Po oficjalnej części, będzie wspólne świętowanie urodzin Niepodległej. Rozpocznie je Bieg Niepodległości zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Dalsza część programu odbędzie się w hali OSiR. Nawiązując do pasji Marszałka Piłsudskiego, wielkiego stratega, planowany jest wspólnie z Klubem Szachowym „Hańcza” Turniej Szachowy „W drodze do Niepodległości”.

Ponadto w programie: okolicznościowy koncert w wykonaniu Zespołu Tańca „Małe Suwałki” oraz wokalistów Suwalskiego Studia Piosenki „Beciaki”, a także występ „Sto lat naszej Niepodległej”, który zaprezentuje Stowarzyszenie Seniorzy z Pasją HORYZONT.

Będą także atrakcje dla dzieci, gry i zabawy, animacje przygotowane przez Bibliotekę Publiczną, jak również karaoke, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Podsumowane zostaną konkursy organizowane przez placówki oświatowe „Suwałki dla Niepodległej”. Podczas urodzin nie zabraknie słodkości.

Po południu odbędą się dwa koncerty: Dumni z Niepodległej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza /Suwalski Ośrodek Kultury, godz. 16.00 i 18.00/ oraz koncert organowy Magdaleny Lewoc (suwalczanki), która zagra utwory J.S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J.K. Kuchařa, S. Karg-Elerta /konkatedra pw. św. Aleksandra, godz. 19.00/.

W piątek, 9 listopada, o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Okręgowego, gdzie uroczyście zostanie otwarta wystawa Juliusz Kossak 1824-1899 │Wojciech Kossak 1856-1942, prezentowana w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości.

 

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie, Społeczne, Sport