Weekend w Suwałkach

Dodano: 27 lipca 2018

W każdy piątek na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach będzie prezentowany spis najważniejszych wydarzeń, które zostały przygotowane na zbliżający się weekend dla mieszkańców Suwałk oraz turystów odwiedzających nasze miasto. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wydarzeń kulturalno – sportowych w naszym mieście na najbliższe trzy dni.

 

Piątek 27 lipca

  1. notofest Festiwal Filmowy Suwałki

Notofest to festiwal tworzony z pasji do kina przez miłośników, praktyków, zapaleńców i przyjaciół. Stawiając sobie na celu szerzenie kultury filmowej i integracji środowisk twórczych, aranżują przestrzeń wymiany doświadczeń oraz dialogu twórców z całej Polski.

27-29.07.2018

Suwalski Ośrodek Kultury, zalew Arkadia – wstęp wolny

W programie m.in. konkurs filmów krótkometrażowych (do 15 min), którego zwieńczeniem będzie uroczysta Gala Finałowa. Zwycięzcy zostaną wybrani przez profesjonalne Jury i otrzymają atrakcyjne nagrody.

Podczas Festiwalu, poza filmami konkursowymi, zobaczymy również starannie wyselekcjonowane dzieła polskiej oraz zagranicznej kinematografii. Pokazom towarzyszą wydarzenia festiwalowe, m.in. kino plenerowe, spotkania z artystami, warsztaty filmowe, panele dyskusyjne.

 

Na Dywaniku u Marii: MST (Maestro) + DJ Tonn + goście

Gospodarzem wieczoru będzie suwalski raper, freestylowiec i beatboxer Maestro. Świetnie czuje się w starych klasykach, jak i mocno rapowych brzmieniach. Na scenie pojawią się również Filozof94 / Byku Solo / Pepe, Chmielares i BajuS. Za konsoletą zobaczymy DJ Tonna.

Piątek, 27.07.2018, godz. 19:30

plac Marii Konopnickiej

 

Sobota 28 lipca

  • godz. 17:00, stadion miejski, mecz o Mistrzostwo Fortuna I Liga SKS Wigry Suwałki – Chojniczanka Chojnice

XIX Suwalski Jarmark Folkloru

Regionalne wyroby, lokalne przysmaki, występy ludowych kapel, śpiewaków i gawędziarzy, koncerty gości z zagranicy. Suwalski Jarmark Folkloru to znakomita okazja, żeby poznać lub przypomnieć sobie rodzime tradycje. Na gości kiermaszu czeka bogata oferta lokalnych rękodzielników i artystów, unikatowych, ręcznie wykonywanych ozdób i pamiątek oraz regionalne jadło.

Sobota-niedziela, 28-29.07.2018

park Konstytucji 3 Maja

wstęp wolny

Suwalski Jarmark Folkloru to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie wakacyjnego weekendu. Jak co roku nie zabraknie ludowej sztuki, rękodzieła oraz przysmaków regionalnej kuchni. Będzie można przyjrzeć się z bliska pokazom sztuki ludowej i rzemiosł tradycyjnych, m.in.: tkactwa, kowalstwa, mielenia na żarnach, przędzenia wełny na kołowrotku, ale również malowania pisanek, haftowania, tworzenia kwiatów z bibuły.

Podziwianie i smakowanie wyrobów właściwych Suwalszczyźnie urozmaici przegląd folkloru ludowego Suwalszczyzny, w tym prezentacja laureatów 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów regionu oraz koncerty gości XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Koncerty w ramach Festiwalu to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka. Co roku dzięki Podlaskiej Oktawie Kultur poznajemy dźwięki charakterystyczne dla kultur z różnych stron świata – nie inaczej będzie podczas tegorocznego Jarmarku Folkloru.

Sobota 28 lipca | godz. 10:00-19:00

godz. 11:00,

Kapela KLUMPE (Puńsk)

godz. 12:00,

uroczyste otwarcie Jarmarku przez Prezydenta Miasta Suwałk, Starostę Suwalskiego, Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i Wójtów gmin powiatu suwalskiego od godz. 12:15

Zespół SREBRNE PIERWIOSNKI (Suwałki)

Kapela ONEGDAJ (Filipów)

Zespół DOMASZOWIANKI (Domaszowice, woj. świętokrzyskie) prezentacje laureatów 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów Suwalszczyzny przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny – w przeglądzie uczestniczą ludowe kapele i zespoły śpiewacze, muzycy soliści – śpiewacy i muzykanci (skrzypkowie, harmoniści i inni) oraz gawędziarze z terenu Suwalszczyzny. Przegląd jest kwalifikacją do udziału w ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych, m.in. do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą.

godz. 18:00,

Zespół CZEREMSZYNA (Czeremcha), koncert w ramach Festiwalu „Podlaska Oktawa Kultur”

 

Niedziela 29 lipca – godz. 10:00-18:00

od godz. 12.00,

Zespół ZŁOTA JESIEŃ (Suwałki)

Zespół TROCZANIE (Litwa)

Kapela ONEGDAJ (Filipów)

Zespół SUWALSKIE STARSZAKI (Suwałki)

Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA (Suwałki)

godz. 16.00,

Zespół LIKSME (Łotwa), koncert w ramach Festiwalu „Podlaska Oktawa Kultur”

godz. 17.00,

Kapela PRZEROŚLAKI  (Przerośl)

 

Niedziela 29 lipca

Na terenie Parafii pw. Św. Kazimierza Królewicza przy ul. Witosa w Suwałkach odbędzie się kolejna 15 edycja „Akcji Krzyś 2018″.

Suwalska Akcja „Krzyś 2018” rozpocznie się o godz. 9.00. Na mszach świętych wygłoszone zostaną prelekcje władz miasta i służb mundurowych, a po nabożeństwach zaplanowano święcenie pojazdów. W czasie trwania akcji w specjalnym ambulansie będzie można oddać krew. Będzie można również zmierzyć ciśnienie, cukier, oznakować rowery.

Niedziela / poniedziałek 29.07 / 30.07 – Filmowe Lato z Orange – godz. 21:30, 29.07 – teren zielony koło Aquaparku, 30.07 – teren zielony nad Zalewem Arkadia.

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie, Sport